O bibliotece

Nasza szkolna biblioteka

całe dnie na dzieci czeka.

Jest tam miejsce dla każdego,

dla małego i dużego.

Księgi, książki i książeczki

uśmiechają się z półeczki.

W każdej z nich jest przygód wiele,

świetne historie i przyjaciele.

Dwie Panie M.  - Marzena, Monika -

chętnie obsłużą każdego czytelnika.

Zachęcam Cię, zajrzyj tam,

magiczny świat zobaczysz sam.

Milena, klasa 4

Biblioteka w SP 11 mieści się na pierwszym piętrze. Składa się z wypożyczalni, czytelni, centrum multimedialnego. Posiadamy bogaty księgozbiór (około 15 000 woluminów), wiele ciekawych pozycji w zbiorach specjalnych. Prenumerujemy kilkanaście tytułów czasopism. Do dyspozycji czytelników są trzy stanowiska komputerowe. Służymy radą przy wyborze lektury, wspieramy przy odrabianiu lekcji, pomagamy pracować z TIK.

Co poza tym dzieje się w bibliotece?

Raz w tygodniu odbywają się u nas zajęcia Koła przyjaciół biblioteki, o których poczytać można w innej zakładce. Przy bibliotece działa również Koło młodych redaktorów. Wydajemy gazetkę szkolną: „Myszka”.

Corocznie organizujemy kilka konkursów (konkurs plastyczny dla klas 1-3, literacki dla klas 4-6, dodatkowy składający się z kilku etapów polonistyczny konkurs dla szóstoklasistów). Uczestniczymy w Wojewódzkim Projekcie „Ortograficzne Łamigłówki”. Organizujemy konkurs międzyszkolny, wspierając w ten sposób dzieci z dysleksją. Wielokrotnie bierzemy udział w pracach komisji innych konkursów szkolnych.

W ramach tradycyjnej pracy bibliotekarskiej przygotowujemy pasowanie na czytelnika dla uczniów klas pierwszych: przedstawienie teatralne, lekcje biblioteczne. Prowadzimy liczne zajęcia. Na naszych lekcjach dzieci rozwijają umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, przygotowują się do testu szóstoklasisty.

Współpracujemy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Wejherowie oraz Wojewódzka Biblioteką Pedagogiczną (Filia Wejherowo). Bierzemy udział w organizowanych przez placówki konkursach, spotkaniach autorskich, lekcjach bibliotecznych.

Organizujemy akcje charytatywne. Wspieramy OTOZ Animals – Schronisko w Dąbrówce, uczymy dzieci empatii i kształtujemy ich wrażliwość.

Zapraszamy! ☺

Tekst: M. Sitko