„Czytam sobie w bibliotece” - realizacja projektu

Biblioteka szkolna została zakwalifikowana do realizacji projektu „Czytam sobie w bibliotece”. Głównym założeniem projektu jest promocja czytelnictwa poprzez dotarcie
do bibliotek szkolnych z konkretnymi narzędziami, które ułatwiają i zachęcają dzieci do nauki samodzielnego czytania.

Nasze zajęcia odbyły się 22 października w klasie 3a. Dzieci dowiedziały się m. in. ile stopni Celcjusza jest na Słońcu, jak powstały planety, czy też jak wysoko można podskoczyć na Księżycu. Na podstawie książki „Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc” wykonywaliśmy przeróżne zadania. Dzieci odczytywały fragmenty książki i mogły poczuć się jak zawodowi astronauci – w rękawiczkach odrysowywały różne faktury, które wspólnie przyklejaliśmy na ogromny Księżyc (technika frottage). Następnie rozmawialiśmy o pierwszym locie na Księżyc, o tym, co na Księżycu można zobaczyć i o trudach życia na statku kosmicznym. Dzieci projektowały swój skafander kosmonauty oraz odrysowywały ślady swoich stóp tworząc drogę na Księżyc. Na końcu dzieci otrzymały dyplomy, naklejki oraz zakładki do książek.

Dzięki tym zajęciom dzieci mają szansę kojarzyć czytanie z przyjemnością, a my - bibliotekarki, również z przyjemnością mogłyśmy je wprowadzić w magiczny świat książek. Przed nami dalsza realizacja projektu, zatem – do zobaczenia!

Alicja Silikowska i Marzena Hennig

Wrzesień 2018