Koło historyczne

Koło historyczne

W Szkole Podstawowej Nr 11 uczniowie klas IV mogą uczestniczyć w kółku historycznym. Podstawowym zadaniem zajęć jest zapoznanie uczniów z historią Wejherowa, zwyczajami panującymi na Kaszubach. Zajęcia odbywają się w każdy czwartek od godziny 14:25- 15:20 w Sali 43.

Tematyka zajęć:

• Poznajemy nasz region
  • Przygotowanie do obchodów Dnia Patrona
  • Tworzymy drzewo genealogiczne rodziny
  • Pamiątki po naszych przodkach
  • Poznajemy zabytki Wejherowa
  • Legendy związane z Wejherowem
  • Poznajemy prawa człowieka
  • Zwyczaje świąteczna na Kaszubach
  • Mierzenie czasu w historii - zegary i kalendarze

Zajęcia dla klas V poszerzają wiedzę historyczną o Małej Ojczyźnie. Uczniowie na tych zajęciach przygotowywali się do szkolnego konkursu " O prawach człowieka". Kolejnym zadaniem uczestników zajęć będzie przygotowanie do miejskiego konkursu o Wejherowie. Opiekę nad kółkiem sprawuje nauczyciel historii Paulina Romińska. Zajęcia odbywają się w każdy czwartek od godziny 8:55 -9:40 w bibliotece szkolnej.

Uczniowie klas VI także mogą uczestniczyć w zajęciach kółka historycznego. Celem zajęć jest praca z uczniem zdolnym oraz promowanie zdrowego stylu życia. Na zajęciach uczniowie mają możliwość rozwijać swoje zainteresowania. Praca na zajęciach ma uzupełnić wiedzę na temat historii Polski oraz regionu. Zajęcia mają na celu nauczyć korzystania z różnych źródeł informacji( podręczniki, słowniki, encyklopedie, Internet). Zajęcia odbywają się w każdy czwartek od godziny 15:25 - 16:10 w Sali 45 oraz w piątki od godziny 13:40 - 14:25 w sali 45.

Zapraszam wszystkich chętnych uczniów.

Opiekun kółka Paulina Romińska.

Gra miejska - Śladami ofiar Piaśnicy w Wejherowie

28 maja 2014 r. uczniowie klasy VI b wraz ze swoją nauczycielką historii Panią Kamilą Okrój wzięli udział w grze miejskiej "Śladami ofiar Piaśnicy w Wejherowie". Gra organizowana była przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Klasa została podzielona na dwie grupy, jednej towarzyszyła Pani Kamila, zaś druga była pod opieką Pani Agnieszki Gumińskiej - pracownika gdańskiego IPN-u.

Każdy uczestnik otrzymał kartę zadań do wykonania na podstawie informacji z tablic pamiątkowych czy pomników umieszczonych w Wejherowie. Do dobrego poruszania się po mieście otrzymali również mapkę. Wędrowali wedle punktów do miejsce związanych  z ofiarami Lasów Piaśnickich. Okazało się, że z wszystkimi punktami poradzili sobie bezproblemowo i obie grupy w tym samym czasie dotarły do mety - Kaplicy pw. Królowej Męczenników.

Na zakończenie uczniowie otrzymali ulotkę z podstawowymi informacjami o zbrodni Piaśnickiej. Gra okazała się bardzo dobrym sposobem na lepsze poznanie miasta, na zdobycie informacji poprzez zabawę oraz jeszcze bardziej zintegrowała uczniów klasy VI b.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku również zamieścił notkę o spotkaniu:

Tekst: Kamila Okrój
Zdjęcia: Kamila Okrój, Agnieszka Gumińska