Psycholog szkolny

mgr  Anna Gussmann- Łepek

Godziny Pracy

rok szkolny 2015/2016- I semestr

Kto i w jakich sytuacjach może zgłosić się do psychologa szkolnego?

Uczeń, jeśli pojawiają się:

• problemy w nauce (np. niska motywacja do nauki, silny stres przed sprawdzianami, problemy z koncentracją uwagi)
  • złe samopoczucie w klasie (np. osamotnienie, odrzucenie przez klasę, doświadczanie dokuczania czy obrażania przez rówieśników)
  • problemy z kontrolowaniem złości (stosowanie agresji słownej lub fizycznej)
  • nieporozumienia z dorosłymi - rodzicami, nauczycielami
  • problemy osobiste (np. konflikt z przyjacielem lub chłopakiem/dziewczyną, rozstanie)
  • problemy rodzinne (np. nadużywanie alkoholu przez rodzica/rodziców, przemoc fizyczna lub psychiczna, rozwód rodziców, poważna choroba w rodzinie, śmierć bliskiej osoby z rodziny)
  • niepokojące zachowania kolegów (np. złe towarzystwo, sięganie po środki odurzające, samookaleczenie)
  • inne sytuacje kryzysowe, z którymi młoda osoba nie potrafi sobie samodzielnie poradzić

Nauczyciel, jeśli:

• pojawiają się problemy w zespole klasowym i trzeba ustalić sposób ich rozwiązania
  • dostrzega niepokojące zachowania ucznia (np. samo okaleczanie, agresja, pogorszenie wyników w nauce, niska frekwencja)
  • dowiaduje się o trudnej sytuacji rodzinnej ucznia i widzi potrzebę udzielenia mu wsparcia
  • potrzebne jest zorganizowanie zajęć w klasie (np. na temat radzenia sobie ze złością, szkodliwości środków odurzających, technik uczenia się)
  • potrzebne jest wsparcie w rozmowie z rodzicami ucznia

Rodzic, jeśli pojawiają się:

• trudności adaptacyjne dziecka w szkole
  • problemy w szkole (np. wagary, słabe oceny, brak motywacji dziecka do nauki)
  • nieporozumienia z dzieckiem i związane z tym uczucie bezradności
  • niepokojące zachowania dziecka (np. unikanie rozmów, postawanie na noc poza domem bez pozwolenia rodziców, okazywanie wrogości, samookaleczanie, mówienie o beznadziejności życia, o śmierci)
  • problemy rodzinne, które mają wpływ na dziecko (np. nadużywanie alkoholu przez matkę/ojca, przemoc fizyczna lub psychiczna, rozwód, poważna choroba w rodzinie, śmierć bliskiej osoby z rodziny)

Warto pamiętać, że z każdej sytuacji trudnej można znaleźć wyjście! Każdy problem dobrze jest przedyskutować. W zależności od sytuacji doradzę, gdzie szukać pomocy specjalistycznej.

Zapraszam do gabinetu na II piętrze szkoły (p.76)!

psycholog szkolny-Anna Gussmann-Łepek