Świetlica środowiskowa

Świetlica środowiskowa

Zajęcia opiekuńczo-terapeutyczne w Świetlicy Środowiskowej, działającej przy ZSO Nr 2 w Wejherowie

Realizacją programu profilaktycznego objęto uczniów z klas IV-VI oraz I-III uczęszczających na zajęcia Świetlicy.
Finanse potrzebne do realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych oraz wielu innych zajęć uzupełniających pozyskano w ramach: Programu wyrównywania szans edukacyjnych w placówkach oświatowych prowadzonych przez gminę miasta Wejherowa

Tematykę i przebieg zajęć dostosowano do wieku i możliwości uczniów. Celem przeprowadzonych zajęć jest:

• Uświadomienie dzieciom i młodzieży istnienia problemów alkoholowych i choroby alkoholowej
  • Określenie wzorów zdrowego i świadomego życia
  • Poznanie różnych sposobów przeciwstawiania się presji otoczenia
  • Uczenie się sztuki odmawiania- mówienia "dziękuje, nie" w różnych sytuacjach oraz w typowych sytuacjach związanych z piciem alkoholu
  • Przedstawienie innych sposobów miłego i pożytecznego spędzania czasu w gronie kolegów i rodziny
  • Uwrażliwienie na sytuację dzieci z rodzin patologicznych oraz zagrożonych alkoholizmem i uświadomienie możliwości zmiany tej sytuacji

Świetlica Środowiskowa jest prowadzona od wielu lat. W ramach zajęć dzieci odrabiają lekcje i uczą się, korzystając z pomocy nauczyciela. Dodatkowym czynnikiem mobilizującym jest praca w grupie rówieśniczej.
Po odrobieniu lekcji dzieci spożywają posiłek przygotowany przez stołówkę. Bardzo często uzupełnieniem posiłku są owoce i drobne słodycze.
Końcową część zajęć stanowią zajęcia plastyczne, gry i zabawy o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym lub zajęcia sportowe na sali gimnastycznej pozwalające wyładować nadmiary energii i odreagować stresy.

Równolegle z zajęciami opiekuńczymi prowadzone są zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne:

• zajęcia informatyczne w pracowni komputerowej
  • zajęcia sportowo-rekreacyjne na sali gimnastycznej
  • nauka pływania i zajęcia na krytej pływalni w ZS 3
  • zajęcia terapeutyczne ze specjalistami - w miarę potrzeb.

Zajęcia komputerowe

• Podczas zajęć komputerowych dzieci uczą się korzystać z komputera.
  • Poznają możliwości edytora tekstu Word, tworzą obrazy w programie graficznym Paint.
  • Dzieci starsze projektują prezentacje multimedialne przy pomocy programu PowerPoint.
  • Uczą się bezpiecznie korzystać z Internetu, wyszukują informacje w sieci.
  • Zakładają swoje konta pocztowe, wysyłają kartki elektroniczne.